Masarykova základní škola Návsí


Aktuality školy: 

M Ě J T E   K R Á S N É   P R Á Z D N I N Y  :-)

Aktuálně - web školy

Sledujte aktuality také na stránce školní družiny, které jsou doplňovány každý týden - TADY

Alenka v říši pohádek (1)(2)

Koloběžkové závody

 Mgr. S. Sikorová, Mgr. M. Siudová

 24.6. 2024

 Na  pondělí 24.6. byly obě 1. třídy pozvány do MŠ Kaštánek, kde se konaly koloběžkové závody. Předškoláci i prvňáci se snažili ze všech sil zdolat trasu na koloběžce co nejrychleji. Počasí nám přálo a každý jel s větrem o závod. Nakonec všichni obdrželi sladkou odměnu s památnou medailí. Tohle sportovní dopoledne se vydařilo a všem dětem se líbilo. Pár fotek je TADY :

Výlet páťáků

Mgr. Pavlína Byrtusová, 18.6. 2024

 Poslední výlet páťáků na 1. stupni směřoval do Ostravy. Počasí nám sice nepřálo, ale to dětem nevadilo, jelikož se zahřáli v HopJumpu. Tato čtyřpatrová atrakce se líbila opravdu všem. Pokračování v ZOO už tak zahřívací nebylo, přesto i tam si mnozí užili nejen zvířat…A protože počasí opravdu nelákalo k procházce, šli jsme se zahřát do Karolíny. Nakupování dárků pokračovalo i tam. 😊Pár fotek ZDE. 

Atletický trojboj

Mgr. Pavlína Byrtusová, 13.6. 2024

 Po úspěšné Náveské olympiádě  pokračují většinou absolutní vítězové do okrskového kola ATLETICKÉHO TROJBOJE. To se uskutečnilo 13. 6. v Jablunkově. Disciplíny byly – skok daleký, sprint, hod míčkem. Součtem všech umístění bylo krásné 3. místo MZŠ Návsí. S medailí odcházeli tito borci:

  1. místo - Amálie Jancz 5.B a Samuel Walach 4.A

  3. místo - David Sikora 1.B, Sebi Bojko 2.B, Jonáš Jalowiczor 3.A, Noemi Fojciková 4.A a Jakub   Krnáč 5.A. 

Pochvalu si ale zaslouží všech deset sportovců. Dali do toho všechno. Sami uvidíte ZDE.

Páťáci a jejich fotky

Mgr. Pavlína Byrtusová, 9. 6. 2024

 Páťaci si (výjimečně) přinesli do školy své mobily. Ty jsme využili k focení krás a detailů v okolí školy. Nápomocná nám byla i lupa…kombinace lupy a sluníčka byl ohýnek…jestlipak ho na fotkách objevíte? Požár se nekonal, a tak krásné fotky žáků zůstaly. Zhlédnout fotky můžete ZDE. 

Málka, husa a tajemný les

Jana Jamaa Muchová, 7. 6. 2024 

Žáci z 2.A MZŠ Návsí se 30. května účastnili zábavného edukačního programu se zaměřením na environmentální výchovu Málka, husa a tajemný les v místním areálu u kostela. Příběh ukazuje dětem, že poznávat přírodu jde zábavně, nápaditě a ekologicky pod vedením zkušené lektorky Leny Banszel Freyové.

Součástí programu, do kterého se aktivně zapojily všechny děti, byl příběh husopasky Málky a její neposlušné husy. Žáci dramaticky ztvárnili část děje, zvukovou podporu příběhu měla na starosti zvukařka Tonička T., která se se svým úkolem vypořádala na výbornou a v tajemném lese na děti čekaly zábavné edukační hry a aktivity.

Vyzkoušely si zvukové pexeso s QR kódem, výtvarnou techniku frotáž, našly správnou zvířecí stopu,  rozezpívaly stromy pomocí dendrofonu, hrály zvířecí tripexeso a mnoho dalších naučných her pro ekologickou výchovu  z Lesního světa.

Fotogalerie zde

Výlet 8.B na raftech po řece Opavě

Mgr. Nikol Kantorová, 3. 6. 2024

Nemohli jsme se dočkat pátku 31. 5. 2024, až konečně nastane den našeho výletu. Ráno nás přivítalo slunce, a tak nám nic nebránilo vyrazit vlakem z Návsí do Háje ve Slezsku plní očekávání, co nás všechno čeká, vstříc novým zážitkům. 

Po příjezdu do Háje ve Slezsku jsme došli k řece a převlékli se do vhodného oblečení a obuvi na rafty. Ochotný pan instruktor nám vysvětlil, jak se drží pádla, jak se ovládá raft a mohli jsme se konečně vydat na dobrodružnou cestu po řece Opavě.  

Zpočátku se některým nedařilo příď lodi držet po proudu řeky, ale postupně jsme se všichni zkoordinovali a pádlovali do jednoho rytmu či do jedné písně, o které nebylo cestou nouze. V polovině cesty jsme se občerstvili v krásném prostředí penzionu Kamenec v Jilešovicích. Než jsme se vydali na druhou polovinu cesty, dozvěděli jsme se, jak zachránit tonoucího s pomocí lana, jak se chovat v blízkosti jezu a k čemu slouží záchranné kotvy u jezu. 

Mezi Jilešovicemi a Třebovicemi nás čekal jeden jez, který jsme postupně všichni zdolali splutím šlajsny na jeho okraji. Celou cestu nám i přes nepřejícnou předpověď počasí nakonec svítilo sluníčko, a tak jsme se mohli několikrát koupat a tahat raft z různých zákoutí řeky, když jsme narazili na mělčinu nebo na spletité keře s pavouky. Viděli jsme majestátné orly mořské kroužit nad řekou, ale také bohužel uhynulého bobra. 

Celý výlet jsme si všichni náramně užili, naučili jsme spoustu technik, jak ovládat raft, ale především spolupracovat! S našim instruktorem Adamem a instruktorkou Vendy jsme se rozloučili vodáckým pozdravem „Ahooooooj“ a vydali se na zpáteční cestu vlakem domů. Těšíme se a doufáme, že se nám ještě někdy podaří nějakou tu řeku sjet.

Fotografie ZDE

Řemeslné hry

Mgr. Nikol Kantorová, 3. 6. 2024

Dne 15. 5. 2024 se devět žáku z 8. tříd naší školy zúčastnilo Řemeslných her pořádaných SOŠ Třineckých železáren .

Žáci měli možnost si zasoutěžit v různých disciplínách rozdělených podle oborů. Nejprve kuchaři a číšnici připravovali zeleninový salát s dresingem. V oboru logistika bylo cílem žáků co nejrychleji převézt pomoci malého vysokozdvižného vozíků na dálkové ovládání několik palet. V oboru zámečník vyráběli žáci měděnou píšťalku. Elektrotechnici zapojovali elektrické obvody na čas a instalatéři spojovali měděné trubky dle návodu. V oboru hutník žáci uplatnili svou preciznost při odlévání malé podkovy.

Všichni žáci se také zúčastnili vědomostního kvízu napříč všemi obory a pokusili se sestrojit z připravených pomůcek zařízení, které mělo za úkol ochránit vejce před rozbitím při pádu z výšky.

Přestože se naši žáci neumístili na stupních vítězů, měli možnost nakouknout do učeben střední školy, zhlédnout prezentaci nabízených oborů a odnesli si spoustu nových poznatků a zážitků.

Fotografie ZDE

Náveská olympiáda

Mgr. Pavlína Byrtusová, 31.5. 2024

  Den dětí se v Masarykově základní škole v Návsí slaví sportem. Dnešní Náveská olympiáda byla okořeněna i významným hostem - naším bývalým žákem a současným profesionálním hráčem šipek – Adamem Gawlasem. I tuto disciplínu si děti s Adamem vyzkoušely, i když to nebyla disciplína soutěžní. V čem se ale opravdu soutěžilo? Hod do dálky, skok do dálky, sprint, člunkový běh a přeskoky přes švihadlo. Vítězů bylo mnoho, ale absolutních vítězů jen 10 (mimořádně 11;.-).

ABSLOLUTNÍMI VÍTĚZI jsou:

                     1. třída: Mária Marku a David Sikora.

                     2. třída: Natálka a Ema Sikorovy a Sebastian Bojko.

                     3. třída: Vendulka Sabelová a Jonáš Jalowiczor.

                     4. třída: Daniela Bereníková a Samuel Walach.

                     5. třída: Amálka Jancz a Jakub Krnáč.

Blahopřejeme všem zúčastněným a děkujeme těm, kteří pomáhali (učitelé, asistenti, vychovatelky, sekretářka, údržbáři, deváťáci…) a především vám - rodičům za sponzorské dary. Velmi si toho vážíme.

FOTO

Noc s Andersenem

Mgr. Barbora Dragonová, 31. 5. 2024

V pátek 17. 5. se školní družina proměnila v dějiště nezapomenutelné zábavy, kdy děti měly možnost zažít den plný různorodých aktivit a kreativních činností zakončený přespáním ve škole. Tento výjimečný program, který byl součástí 10. ročníku Noci s Andersenem, začínal už odpoledne ve 13:00 hodin a byl nabitý zajímavými aktivitami až do večera. 

Děti se mohly zapojit do různých činností dle svého zájmu. Fotbal a florbal přitáhly sportovní nadšence, zatímco vaření, pletení a výroba ze dřeva nadchly malé kuchaře a řemeslníky. Na své si přišli i malí vědci, kteří s nadšením prováděli pokusy. Malí umělci se věnovali malování na plátno. Švadlenky si dokonce vytvořily svou vlastní kabelku. Velký úspěch sklidila také robotika, kde se děti učily základy programování a ovládání robotů.

Po bohatém odpoledním programu se děti přesunuly do místní knihovny, kde je čekalo setkání s ilustrátorem a spisovatelem dětských knih Vojtěchem Juríkem. Děti se s nadšením zaposlouchaly do jeho vyprávění o drakovi a princezně a dozvěděly se, jak vznikají jeho příběhy a ilustrace. Po inspirativním setkání v knihovně se děti přesunuly do areálu u kostela, kde na ně čekal zábavný program s bublinami, který pro ně připravil Robert Navaro. Děti sledovaly bubliny plné dýmu a další bublinová kouzla. Každý si mohl vyzkoušet vytvořit svou vlastní bublinu různými způsoby.

Večer byl tradičně rozdělen podle tříd a každá skupina měla svůj speciální program. Prvňáky navštívila spisovatelka Lena Freyová se svými pejsky, kdy se děti mohly s pejsky mazlit a dozvědět se více o jejich výcviku. Druháci se těšili na bohatý program s hasiči, kteří jim ukázali hasičskou techniku a vyprávěli o své práci. Třeťáci si zahráli šipky s náveským rodákem Adamem Gawlasem a fandili u šipkového turnaje. Čtvrťáci a páťáci se vydali na bowling, kde si užili soutěživou atmosféru a spoustu zábavy.

Po návratu do družiny se některé děti vydaly na stezku odvahy, kde překonávaly své strachy a zažily dobrodružství. Večer pak paní učitelky přišly dětem přečíst pohádku na dobrou noc, což bylo krásné zakončení celého dne.

Z celé akce si děti odnesly spoustu krásných vzpomínek. Velký dík patří všem, kteří se na organizaci podíleli, a také našim hostům, kteří udělali z tohoto dne něco opravdu speciálního. Také děkujeme maminkám za přípravu bohatého občerstvení pro děti. Těšíme se na další podobné akce, které našim dětem přinesou nejen zábavu, ale i nové zážitky a znalosti.

FOTO ZDE

1.třídy na výletě v Dinoparku

Mgr. M. Siudová, Mgr. S. Sikorová, 13. 5. 3024


 V pondělí 13.5. se vydalo 45 dětí z obou 1.tříd na svůj školní výlet. Přibližně po 8. hodině jsme nastoupili do autobusu a vydali se do Dinoparku v Doubravě ( nedaleko Ostravy). Po příjezdu na místo jsme se posilnili svačinkami a hned jsme vstoupili do říše zvířat s podivnými názvy - Tyrannosaurus Rex, Brachiosaurus a další. Modely těchto pravěkých zvířat byly ozvučené a částečně pohyblivé, což se nám velmi líbilo. Pátrali jsme na dětském paleontologickém hřišti, navštívili jsme 3D kino, prošli jsme naučnou stezku a skvělá byla i jízda vláčkem Dino Expres. Měli jsme i dostatek času na prolézačky, houpačky a další atrakce. Před odjezdem jsme se ještě osvěžili zmrzlinou, nakoupili suvenýry a hurá domů. Všechny děti se shodly na tom, že výlet byl moc prima a že se už těší na naši další výpravu. Velký dík patří paní vychovatelce Dragonové, která na výletě pomáhala třídním učitelkám 1. tříd. Pár fotek je ZDE


Fyzikální olympiáda

Mgr. Nikol Kantorová, 12. 5. 2024

Ve čtvrtek 9. 5. 2024 se vybraní žáci 7. ročníku zúčastnili okresního kola Fyzikální olympiády Archimediáda, ve kterém Jakub Mokroš obsadil 1. místo a Vojtěch Mruzek 2. místo. K tomuto úspěchu oběma řešitelům gratulujeme a ostatním děkujeme za účast v této nelehké soutěži. 

Fotografie ZDE

Tvoření páťáků

Mgr. Pavlína Byrtusová, 9. 5. 2024

 Dnes páťáci „malovali“ obrázky z potravin. Krájeli, aranžovali, zdobili. Přestože žáci 5. A museli opustit kuchyňku dřív a dodělávat ve třídě, i tak se jim to povedlo. Výtvory žáků 5.A a 5.B jsou k vidění ZDE

Den Země ve školní družině

Jana Muchová Jamaa, 6. 5. 2024

V současné době je tento svátek 22. dubna spojován především  s ochranou Země a s aktivitami, které nabádají k ochraně životního prostředí.

Celosvětový Den Země jsme letos oslavili s dětmi ze školní družiny úklidem naší obce Návsí a workshopem vedeným lektorkou  Lenou  Banszel Freyovou na téma „Kouzelný svět vody“.

Aktivně jsme se zapojili do akce „Uklidmě si Návsí“, který pořádala v sobotu 13. dubna  naše obec. Správně vybaveni na společný úklid a s úsměvem jsme prošli trasu od školy, ul. Kaštanová až k břehu řeky Olše, kde jsme nalezli nečekané odpadkové poklady. Úklid jsme si zpestřili luštěním vědomostních kvízů a hledáním pokladu. V areálu u kostela pak byla pro děti připravena odměna za chuť a radost pomáhat a pečovat o prostředí ve kterém žijeme.

V rámci workshopu si děti s využitím dřevěných komponentů a akrylových barev vyrobily krásná dřevěná akvária, jako živý obraz zachycující život v moři. To co do vody hodíme, řeky odnesou dál do moří, a proto třiďme řádně odpad tam, kam patří, a dopřejme nejen rybám čisté prostředí pro život.

Nejlepším způsobem, jak dětem přiblížit  ochranu životního prostředí a podporovat  jejich vztah k planetě Zemi, je možné  vlastním prožitkem. Nechat je, ať si to  aktivně mohou zažít a vyzkoušet.

Fotogalerie ZDE

Soutěž 1. pomoci

Mgr. Pavlína Byrtusová, 24. 4. 2024

 Každoročně se žáci 1. stupně zúčastňují soutěže 1. pomoci. Jelikož je složitost stupňovaná, dozvídají se vždy něco nového – i já. 😉 Co mě ale vždy překvapí, je ošetření krvácení z nosu. Asi zažitý záklon hlavy nás ještě dlouho neopustí. 😊 Vítězové jednotlivých kategorií jsou skupinky z 1.B (Terka, Sára, Anička), 3.A (Kuba a Kamil) a 5.A (Laura, Eliška B, Eliška S.). Blahopřeji všem zúčastněným. FOTO


Jarmark

Jana Jamaa Muchová, 16. 4. 2024

S příchodem prvních jarních dní proběhl v soboru 23. 3. 2024 v naší obci tradiční jarmark. Žáci ze všech tříd naší školy vyrobili originální dekorace z různých tradičních i netradičních materiálů. Nabídka ozdob k svátkům jara byla takto opravdu velmi pestrá. Hosté mohli zakoupit rukodělné výrobky nejen z papíru, ale také z režných provázků, příze, vosku, keramiky, kombinace dřeva a proutí, vlny, lineckého těsta a nechyběly ani různě zdobená velikonoční vajíčka.

Všichni hosté tak mohli přivítat jaro a jarní svátky krásnými dekoracemi zakoupenými na jarmarku, který organizovala p. Karin Lučivňáková z prodejny Elka.

Fotografie zde 

3. místo v okresním kole vybíjené

Mgr. Soňa Sikorová, 16. 4. 2024

 V pátek 12. 4. 2024 se žáci a žákyně, jmenovitě Ondřej Sikora, Samuel Radolský, Ondřej Kohut, Adam Kačmařík (4. B), Amálie Jancz, Tobiáš Jalowiczor, Tomáš Sadowski (5. B) a Ondřej Mitrenga, Martin Lampart, Jakub Krnáč, Šimon Rotter, Filip Sikora (5. A) zúčastnili okresního kola ve vybíjené ve Frýdku - Místku. Na 7. základní škole se sešlo 8 vítězných družstev okrskových kol našeho okresu. Na začátku turnaje byla družstva rozdělena do dvou skupin. Další zápasy potom probíhaly podle "pavouka" - 1. ze skupiny  A x 2 ze skupiny B  a 1. ze skupiny B x 2.  ze skupiny A.

Naši hráči zcela přesvědčivě zvítězili, bez jediného zaváhání, ve své skupině. Poté se utkali s družstvem, které skončilo ve druhé skupině na 2. místě. Tuto hru bohužel prohráli. Následovala bitva o 3. - 4. místo, kde byli opět skvělí a s přehledem  zápas vyhráli. Díky danému klíči se naši borci umístili až na 3. místě i přesto, že v základní skupině vítěze okresního kola s přehledem porazili. I přes počáteční zklamání nakonec zvítězila radost. Vždyť obsadit 3. místo v okresním kole je skvělé. 

Všem hráčům i hráčce za bezvadné výkony, maximální nasazení a výtečnou reprezentaci školy děkujeme a k umístění gratulujeme.

Taktéž děkujeme za podporu a fotodokumentaci paní asistence Silvě Pietrové.

Foto a video ZDE:

Zápis dětí do 1.tříd

Mgr. Marcela Mrvečková, 8. 4. 2024

  Pokud nás, stav učitelský, neprobere ze zimní letargie předjarní příroda či mrskání karabáče, zaručeně se to vždy povede malým předškolákům. K letošnímu zápisu nás přišlo “probouzet” 39 dětí. Zbraně měly vskutku neodolatelné - šestiletou bezprostřednost, rozzářené oči a radost z toho, že si otevírají cestu k novému a nečekanému. Na šesti stanovištích, které jsme pro ně ve třídách přichystali, prokazovali budoucí prvňáci své pohybové, hudební i vyjadřovací schopnosti, odolávali jazykovým i matematickým nástrahám, odpovídali na záludné otázky učitelek-průvodkyň. Za své povedené výkony sbírali drobné odměny, aby nakonec získali i pamětní list a sladkého mravenečka, symbol MZŠ, a mohli spokojeně odcházet s rodiči domů. A my, “probuzení” učitelé, taky. Spokojeně. S vědomím, že se nám i v příštím školním roce zaplní škola šikovnými dětmi.

P.S. Děkujeme mateřským školám i rodičům za skvělou přípravu dětí na školní docházku. 🙂 Pár fotek je TADY  a také TADY.

Bubnování

Mgr. Barbora Dragonová, 4. 4. 2024

V úterý 26. 3. nás navštívil známý autor písní, multiinstrumentalista a lektor hudebních workshopů Zdeňek Roller. Společně s dětmi prostřednictvím hudby procestovali Evropu, Afriku a Austrálii a zabubnovali si různé hudební rytmy z celého světa. 

FOTO

ČTENÁŘSKÁ DÍLNA - Klára Smolíková - Začarovaný Hvozd

Příběh dětí z Končiny

Jana Jamaa Muchová, 3. 4. 2024

Slyšeli jste někdy o Končině, kde všechny cesty končí a dál pokračuje jen Hvozd obývaný lesními duchy? Ne? Tak to si musíte poslechnout příběh o Luně a Bolechovi, kamarádech z tohoto odlehlého kraje, kteří se jako jediní začarovaného lesa nebojí. Najdou tam nové přátele, zažijí legraci a prožijí jedno opravdu velké dobrodružství. Děti ze 2.A se staly na krátký čas součástí příběhu a svou fantazii využily při sepsání své knihy podle inspirace knižní předlohy Začarovaný hvozd Kláry Smolíkové.

Čtenářská dílna proběhla v úterý 26. 3. 2024 v prostorech knihovny v Návsí. Nadaní spisovatelé si mohli vyzkoušet, jak pracovat s inspirací v dějové lince příběhu, s tvůrčím nápadem, jak zapojit svou fantazii, a přesto udržet logiku děje, jak se umět domluvit při společné tvorbě, využít ilustrace k doladění atmosféry příběhu a rozhodnout se pro kladný či záporný konec. Své nové knižní tituly si pak společně mohli dokončit ve školní družině a také se mohli začíst do originálu knihy Začarovaný Hvozd, příběhu, který je pohádkově vykreslené fantasy a pracuje s tematikou lesních duchů, magie a dávno zapomenutých pohanských tradic.

FOTO zde

Velikonoční tvoření

Mgr. Miroslava Siudová, 26. 3. 2024

  V pondělí 25.3. se sešly děti 1. - 5. tříd v 1.B, kde se konala soutěž Velikonoční tvoření. Děti si vyzkoušely zdobení kraslic pomocí barevného papíru. Nápadů byla spousta a každý si vytvořil tu nejkrásnější kraslici z celé třídy. Zhodnocením všech prací se tentokrát zabývali starší žáci naší školy. Na stupních vítězů se nakonec umístily tyto děti: 

 1.třídy:  1. Sofie Zowadová z 1.A, 2.Verunka Roženková z 1.B, 3. Vanda Vrtišková z 1.A a Anička Pyszková z 1.B                

 2.- 3. třídy: 1. Ema Sikorová z 2.A, 2. Vojtěch Szturcek z 2.B, 3. Vendulka Sabelová z 3.A                                                                                                         

4.- 5. třídy: 1. Amálie Jancz z 5.B, 2. Klárka Kufová ze 4.B, 3. Laura Paráková z 5.A  

 Vítězům gratuluji a všem zúčastněným dětem děkuji za příjemnou předvelikonoční dvouhodinovku. Pár fotek je TADY 

Vybíjená - otevřená kategorie

Mgr. Soňa Sikorová, 22. 3. 2024

 Ve čtvrtek 21. 3. 2024 se sešli zástupci okolních škol, aby poměřili své hráčské umění. Konalo se okrskové kolo vybíjené - otevřená kategorie. V tělocvičně ZŠ v Jablunkově se sešlo 5 družstev. Naši hráči a hráčka ve složení Ondřej Sikora, Ondřej Kohut, Adam Kačmařík, Samuel Radolský (4. B), Ondřej Mitrenga, Šimon Rotter, Jakub Krnáč, David Kolouch, Martin Lampart, Filip Sikora (5. A) a Tomáš Sadowski, Amálie Jancz (5. B) prošli turnajem bez jediného zaváhání. Vyhráli všechny zápasy  s velkým přehledem. Proto zcela zaslouženě vyhráli a na rok se stali držiteli putovního poháru. A čeká je pokračování. 12. 4. 2024 si pojedou své hráčské umění prověřit na okresní kolo ve Frýdku - Místku.

Foto:

Žáci v DIRIGERE

Mgr. Simona Solowská, 8. 3. 2024

V úterý 5. března 2024 navštívilo 15 žáků 8. ročníku firmu DIRIGERE v Třinci.

Firma se zabývá stavebními pracemi, demolicemi a výrobou ocelových konstrukcí.

Aby žáci mohli vstoupit do výrobní haly firmy, museli si nejdříve obléknout reflexní vesty a na hlavu nasadit helmy. Pak byli provedeni dílnou, ve které se ocelové konstrukce vyrábějí. Pozorovali zaměstnance při řezání a vrtání ocelových součástí, a mohli tak alespoň na chvíli zažít atmosféru běžného pracovního dne. Průvodce, kterým byl jeden ze zaměstnanců firmy, žáky seznámil s celým procesem výroby a použitím ocelových konstrukcí a ochotně odpovídal na řadu otázek, které mu žáci položili.

V druhé části exkurze si žáci prohlédli novou budovu firmy, v níž se nacházejí kanceláře. Tam už vesty ani helmy nepotřebovali :-) . Prošli celou budovou a nakonec byli usazeni v zasedací místnosti, kde na ně čekalo malé občerstvení. Zde také děti zhlédly video, ve kterém konečně spatřily stavby, na jejíž realizaci se firma podílela.

Žákům se exkurze velmi líbila.

Děkujeme firmě DIRIGERE za možnost návštěvy a za skvělou organizaci exkurze.

Fotografie naleznete ZDE.

Není duše jako duše - preventivní program

Mgr. Nikol Kantorová, 7. 3. 2024

Ve dnech 26. 2. a 29. 2. proběhly ve třídách 9.B a 9.A preventivní programy s názvem Není duše jako duše zaměřené na duševní zdraví a psychohygienu. 

Žáci si zkusili rozdělit emoce a různé situace na příjemné a nepříjemné. Dozvěděli se, co je to syndrom vyhoření a jak si mohou odpočinout, aby předcházeli přetížení. Na závěr zpracovali formou posteru různá témata jako: jak si představuji duši, jak zvládat zkoušky ve škole, jak si pomoci v krizi, sebepoškozování a jiné. 

Pro mnohé žáky byl program v náročném období před přípravou na přijímací zkoušky přínosný. 

Fotografie z preventivních programů naleznete ZDE.

Házená dívek

Mgr. Pavlína Byrtusová, 5. 3. 2024

 Dnes se v naší nové TV hale sešly žačky 3. – 5. tříd z Jablunkovska. Pod dohledem trenérů házené z Třince se dívky zúčastnily turnaje v HÁZENÉ. Ze šesti družstev v kategorii 3. a 4. tříd a pěti družstev v kategorii dívek 5. tříd jsme byli velmi úspěšní. Házenou občas „trénujeme“ teprve pár měsíců, ale výsledky byly pro nás velmi optimistické. V kategorii mladších žaček 1., 2. a 3. místo, v kategorii páťaček jasné vítězství. 😉 Blahopřejeme všem dívkám, děkujeme fandícím spolužákům a oceňujeme sponzorskou sladkou odměnu od Bistra (Karinky Lučivňákové). 😊 FOTO


Filmová noc

Mgr. Barbora Dragonová, 26. 2. 2024

Děti z III. 🦊 a IV. 🦉 oddělení školní družiny si ve čtvrtek 22. 2. vyzkoušely, jaké je to opět přespat ve škole. 

Nocování jsme zahájili přípravou pelíšků a pečením jablkového koláče, který nám posloužil jako snídaně na druhý den. Po ubytování jsme se vydali do místní tvořivé dílny Elka, kde si děti vytvořily tangramy, ze kterých si mohou poskládat různé obrázky. Po tvoření jsme trávili čas na školním hřišti a v počítačové učebně. 

Následovala večeře, kterou nám poskytlo místní Bistro Návsí. Děti si pochutnaly na pizze, převlékly se do pyžámek a promítání filmů Já padouch 3 a Sám doma mohlo začít. Samozřejmě, že k filmu nechyběla pořádná nálož popcornu. Ve 22:00 hodin proběhla povinná hygiena a uložili jsme se ke spánku.  Ráno jsme uklidili naše doupata, sbalili si vše potřebné a po snídani hurá do školy. 

Zase jsme měli možnost být v družině pospolu i přes noc a každý z nás si odnesl svůj osobní neopakovatelný zážitek.  

FOTO ZDE

5.B a lidské tělo

Mgr. Pavlína   Byrtusová, 22. 2. 2024

 V rámci přírodovědy (kde se seznamujeme s lidským tělem) jsme  navštívili interaktivní výstavu v DDM Třinec (KAPA). Nejen složení a funkce lidského těla, ale i první pomoc a „pocity“ těhotných žen si vyzkoušely nejen dívky. 😉FOTO.


Karneval

Mgr. Miroslava Siudová, 19. 2. 2024

 Na pátek 9.2. se děti moc těšily, chystala se tu jedna akce za chvíli. Ve sportovní hale opodál měly děti svůj karneval. Holčičky se princeznami staly, kluci - fotbalisté zas kopanou hráli. Byla tu i plná popcornová budka, ostatní z ní ujídali - to byla dobrůtka. Všechny masky moc hezké byly, děti se při tanci pěkně zabavily. Kdo je bavil a hry připravil? Dva veselí klauni vyzkoušeli bystrost dětí, přichystali soutěže i bublinkovou šou vzápětí. Tahle akce - MAŠKARÁDA byla moc prima - PARÁDA. Už ted' moc těšíme se - ahoj za rok na dětském plese. Pár fotek je TADY a TADY.


Beseda „Dítě na drogách“

Mgr. Nikol Kantorová, školní metodik prevence, 

9. 2. 2024

Dne 8. 2. 2024 proběhla v odpoledních hodinách na naší škole beseda pro rodiče s názvem Dítě na drogách. 

Besedy se zúčastnilo 20 rodičů a 10 pedagogických pracovníků. Pan Tomáš Velička z Poradny pro primární prevenci Ostrava mluvil velice poutavě o různých typech drog, jejich dostupnosti v našem regionu a samozřejmě také o jejich účincích a míře závislosti, kterou způsobují. Z běžně dostupných zmiňoval především vaporizéry, kratom, HHC, THC, THCp a pervitin. Dozvěděli jsme se, jak rozpoznat příznaky závislostí a jak jim předcházet. 

Všem zúčastněným děkuji za jejich návštěvu a těším se na další besedu - tentokrát s názvem Dítě na internetu. Beseda se zaměří na neméně závažný problém závislosti na telefonech a sociálních sítích. Bude se konat 11. 4. 2024. 

Lyžařský výcvik

Mgr. Barbora Dragonová, 7. 2. 2024

Školní družina opět lyžovala v Bukovci s Malinou. Naši malí lyžaři se rozdělili do družstev a pod vedením instruktorů se čtyři dny učili správnou techniku lyžování.

FOTO ZDE

Recitační soutěž na 2. stupni - školní kolo

Mgr. Simona Solowská, 24. 1. 2024

V úterý 23. ledna 2024 proběhlo na 2. stupni školní kolo recitační soutěže. Zúčastnilo se ho 24 žáků 6. – 9. ročníku. Výkony recitátorů hodnotily učitelky českého jazyka, v porotě zasedly paní Tesarčíková, paní Popyková a paní Solowská.

Výsledky soutěžního odpoledne jsou následující: 

kategorie 6. a 7. tříd: 1. místo – Ráchel Kawuloková (6. A), 2. místo – Hana Babáčková (6. A), 3. místo – Nikola Turoňová (6. A)

kategorie 8. a 9. tříd: 1. místo – Aneta Czudková (8. B), 2. místo – David Schober (8. B), 3. místo – Pavlína Cudráková (9. A)

Všichni recitátoři byli za svůj výkon odměněni potleskem diváků a malou sladkostí. Ocenění žáci obdrželi diplom a věcné odměny a postupují do dalšího kola, které se bude konat v Jablunkově.  

Všem recitátorům děkujeme za účast a pěkný kulturní zážitek.


FOTO ZDE

Recitační soutěž na 1. stupni - školní kolo

Mgr. Miroslava Siudová, 22.1. 2024

 V pondělí 22.1. se nejlepší recitátoři 1. - 5. tříd sešli v 1.B. Tam se konalo školní kolo RECITAČNÍ SOUTĚŽE  1. stupně. Přednes všech dětí byl  velmi poutavý, proto měla ,, učitelská'' porota nelehkou práci, aby byli vybráni 3 nejlepší recitátoři v každé kategorii.  Výsledky školního kola jsou následující:

Kategorie 1.tříd - 1. místo Adámek Cyhan z 1.B, 2. místo Anička Pyszková z 1.B, 3.místo Sofinka Zowadová z 1.A

Kategorie 2. a 3. tříd - 1.místo Simonka Karchová z 2.B, 2.místo Katka Kolouchová z 2.B, 3. místo  Zuzka Havlasová z 3.A

Kategorie 4 a 5. tříd - 1. místo Natálka Topalovová z 5.A, 2. místo Tomáš Bocek z 5.B,  3. místo Adélka Heczková z 5.B

Vítězům gratuluji k úspěchu ve školním kole a k postupu do okrskového kola, které se uskuteční 7. února v Jablunkově. Všem recitátorům děkuji za účast v soutěži. Velké díky patří i ,,učitelské porotě'' a také paní učitelce S. Sikorové, která recitátory fotografovala.  Foto je ZDE:

Páťáci kuchtí

Mgr. Pavlína Byrtusová, 12.1. 2024

 Dnešní pracovní činnost byla v pátých třídách opravdu „chutná“. Děti si ve skupinkách připravovaly jednoduché pohoštění a menu bylo pestré. Od klasických jednohubek přes „sexipárečky“ až po Suši s čerstvým lososem a avokádem. Nechyběla ani „sladká tečka“- ovoce se šlehačkou, čokoládou či plněné košíčky. Příprava se povedla, ochutnávka chutnala, jen ten závěrečný úklid se ne každému líbil. :-)  FOTO 

Zimní kalendárium v 5.B

Mgr. Pavlína Byrtusová, 22.12. 2023

 Jelikož ve vlastivědě probíráme nelehké roky 2. světové války, pozvali jsme si člověka, který má nejen informace teoretické, ale hlavně je nadšený sběratel různých vojenských artiklů z 2. světové války. Romanovi Kajzarovi velice děkujeme za informacemi nabitou přednášku a hlavně spoustu "materiálů", které nám přinesl až do třídy. FOTO. Druhá část ZIMNÍHO KALENDÁRIA byla nejen procházková (počasí ale procházkové nebylo), ale hlavně zručnostní. Děti si v Muzeu Trojmezí v Jablunkově vyrobily tři krásné vánoční výrobky, které si hned odnesly domů. Děkujeme paní Lence a panu Pavlovi za příjemný a pohodový průběh výroby. FOTO. VŠEM KRÁSNÉ A POHODOVÉ SVÁTKY A UŽASNÝ NOVÝ ROK PŘEJI.  


Jsem laskavec

Mgr. Barbora Dagonová, 12. 12. 2023

Do Světového dne laskavosti se letos zapojila celá Masarykova základní škola Návsí a stálo to opravdu za to.

Srdečně děkujeme všem laskavcům za dary a dobrý skutek. Všechny věci a dobrůtky byly předány Spolku pro ochranu koček a psů Jablunkovsko a spolku Čtyřlístek pro hafany.

FOTO ZDE, video ZDE

Čertí rej

Už je tady zase prosinec a to je čas, kdy se všichni čertíci z naší družiny setkávají na Čertím reji v tělocvičně. Užili jsme si zábavné odpoledne plné her a soutěží. Program byl zakončen pekelnou diskotékou a sladkou odměnou, po které se všichni čertíci opět proměnili v hodné andílky.  

FOTO ZDE

Mgr. Barbora Dragonová, 12. 12. 2023

Házená - ukázková hodina

Mgr. Pavlína Byrtusová, 7.12. 2023

 Z Ostravy k nám zavítala trenérka profesionálních hráček házené. Jejím cílem je zvýšit zájem o tuto hru a jsem si jistá, že se jí to podařilo. Děti se bavily a hrály "jak o život". Dostali jsme i házenkářský míč, který jsem hned využili v tělocviku 5. B.  Děti byly zpocené i šťastné - tak  má vypadat tělocvik. ;-) FOTO 


Páťáci a šesťáci  v PLANETÁRIU

Mgr. Pavlína Byrtusová, 5.12. 2023

  Planetárium Ostrava je třetím největším planetáriem v ČR a jediným v Moravskoslezském kraji. Nabízí chytrou zábavu i vzdělání. Užili jsme si hvězdnou oblohu i planety ve sférickém kině, prohlédli a vyzkoušeli řadu aktivit spojených s vesmírem. Myslím, že i občerstvení z automatu a cesta autobusem dětem udělala radost. :-)  FOTO 

Děkujeme rodičům...

Mgr. Pavlína Byrtusová, 30.11. 2023

 ....že žáčci (nejen) pátých tříd mohou rozvíjet své dovednosti i v práci s dřevem. Dnes jsme si vyráběli dřevěné kostky. Rodiče zajistili materiál, žáci šestých tříd pod vedením pana učitele Martina Sikory nám připravili materiál pro dvojice a my jsme mohli řezat a pilovat. Děti to bavilo. Prý si budou výrobek  doma ještě zdokonalovat. Tak uvidíme. ;-) FOTO 


 Páťáci poznávali kino

Mgr. Pavlína Byrtusová, 30.11. 2023

 Třinecké kino Kosmos je jednosálovým kinem v centru města, které promítá od roku 1968. My jsme si tuto budovu ve tvaru sférického trojúhelníku nejen prohlédli, ale i interaktivně "prostudovali". Zjistili jsme, jak je zabezpečená bezpečnost, kolik je sedadel, jak drahé je promítací plátno, viděli jsme promítací kabinu, speciální topení v podsálí a vyzkoušeli prodej vstupenek. "Třešničkou na dortu" bylo nejen otevření bufetu a zhlédnutí filmu, ale (jak děti uvedly) i cesta vlakem. :-) FOTO 


Logohrátky Slávka Boury

Ve středu 22. 11. 2023 měly naše děti v družince možnost zažít netradiční hodinu logopedie. Přijel se k nám podívat pan Slávek Boura se svou logopedickou show. Děti čekala hodina plná smíchu, pohybu a her, při které si procvičovaly  motoriku mluvidel a také trochu čarovaly. 

FOTO ZDE

Badminton ve Vitality

Jana Muchová Jamaa, 24. 11. 2023

Ve středu 23. 11. 2023  odpoledne si děti ze školní družiny vyzkoušely nejrychlejší raketový sport - badminton ve Vitality Vendryně.

Procvičily si postřeh, obratnost a svou kondici. Prvotním cílem bylo zvládnout umístit míček přes síť do pole protihráče a poté při každém následném podání se ze začátečníků stávali téměř zkušení badmintonisté. Na 6 pronajatých kurtech si zahrálo badminton 25 dětí. Sportovci si tak mohli vyzkoušet dvouhru, popřípadě čtyřhru, seznámit se s pravidly badmintonu a zažít radost z učení se nových dovedností.

Sportování s úsměvem - FOTO ZDE

Lampionový průvod

Jana Muchová Jamaa, 23. 11. 2023

Večer plný světýlek, barev a radosti rozzářil Návsí lampionovým průvodem 13. listopadu. Děti si užily taneční program a soutěže v týmech. Zábavný program vedla autorka knih pro děti Lena Banszel Freyová. Rodiče, děti a vychovatelky školní družiny sdíleli společně atmosféru lampionového průvodu se strašidelným překvapením. Tato kouzelná událost přinesla nejen světelné zážitky a radost.

FOTO ZDE

Halloweenské odpoledne na 1. stupni

Mgr. Dominika Muchová, Mgr. Erika Martynková, 15.11.2023

V pondělí 23. října 2023 se konalo Halloweenské odpoledne pro žáky prvního stupně.

Celkem se na tuto událost sešlo 12 odvážných žáků z 3., 4. a 5. třídy. Někteří z nich se rozhodli přijít v působivých kostýmech, které dodaly akci ještě větší atmosféru, např. dýně, čarodějnice nebo krvavá zdravotní sestra.

Pro žáky byly připraveny různé zábavné aktivity např. hod pavoukem, přenášení pavouka brčkem, skládání strašidelného puzzle, "lovení jablek" (tzv. Apple bobbing), kde si děti zkusily chytit jablko z vody pouze ústy. A na závěr se všichni vyřádili u zdobení sádrových lebek, kde mohli popustit uzdu své fantazii.

Soutěž byla napínavá a vyrovnaná až do konce. Po sečtení výsledků byli vyhlášeni tito vítězové:

2. místo: 3. B

3. místo: 4. B

Všechny děti si zaslouží pochvalu! :-)

Foto ZDE.

Pravěká cesta člověka

Mgr. Barbora Dragonová, 30. 10. 2023

Ve spolupráci s paní lektorkou Lenou Banszel Freyovou se děti ze školní družiny měly možnost zúčastnit akce ‚‚Pravěká cesta člověka". V nové hale pro ně byla přichystána poutavá cesta pravěkého člověka za obživou a to formou závodivých a sportovních her. Celá akce byla hrazena ze šablon OP JAK. Děti tak prožily velmi zábavné odpoledne. 

FOTO ZDE

Divadlo Bajka - Bylo nás pět

Mgr. Barbora Dragonová, 30. 10. 2023

V posledním říjnovém týdnu se děti ze školní družiny vydaly do Českého Těšína. Divadlo Bajka si pro ně připravilo poutavé interaktivní představení Bylo nás pět, které mnohé z nás dospělých vrací zpět na výlet  do časů našeho mládí. Děti prožily zábavné odpoledne plné loutek, humoru a hudby.

FOTO ZDE

Adapťák 4.A

Jana Muchová Jamaa, 13. 10. 2023

Studna Tří bratří? Jak to bylo doopravdy s Černou kněžnou? A co teprve zbojník Ondráš... Jak to bylo aneb pověsti Těšínského Slezska si děti mohly vyzkoušet doslova na vlastní kůži.

Svět skutečných historických událostí a postav přiblížila lidová vyprávění a pověsti. Prezentováno bylo pět vybraných pověstí a jednu vybranou žáci dramaticky ztvárnili.

Další putování po muzeích v našem regionu nás zavedlo do Jablunkova do Muzea trojmezí, kde na děti čekala večerní přednáška o netopýrech. Děti prozkoumaly různé druhy netopýrů, seznámily se s jejich životem a s důvody, proč jsou zrovna netopýři nezastupitelní nejen ve světě zvířat. Dozvěděly se, jaký mají netopýři význam v potravinovém řetězci a jak pomáhají opylovat rostliny a šířit semena rostlin. Děti si také vyzkoušely detektor zachycující vysokofrekvenční zvuky netopýrů.

Nebylo by to večerní přespávání ve škole bez řešení záhady ztracených strašidel. Leopolda mumii, zombíka Péťu, ducha slečny Žofie, vlkodlaka Karla, upíra Zachariáše a kostlivce Břéťu, ty všechny a pár dalších musely děti najít v temné večerní škole. 😉

Jak si to děti celé užily, se dozvíte z fotogalerie.

Výšlap 4.B s pizzou

Mgr. Pavlína Byrtusová, 26.6. 2023

Další společná odměna byla dětmi vybraná PIZZA. Bylo by velmi jednoduché si pouze pro pizzu dojít, proto jsme to pojali výletově: výšlap, houpačky, trampolína a mnohé další atrakce dětem zpříjemnily den a „třešničkou“ byla domácí pizza přímo z pece. Jen škoda, že Simonce nebylo dobře. Výšlap jsme zkrátili, Simonka odešla dřív, ale pizzu si dala. 😊 FOTO

Atletický trojboj

Mgr. Pavlína Byrtusová, 9.6. 2023

 Dnešní ATLETICKÝ TROJBOJ byl úspěšný nejen pro naši školu (celkově 3. místo), ale i pro jednotlivce. 1. místo získal MATĚJ KŘOK z 2.A, 2.místa získali čtvrťáci: AMÁLKA JANCZ ze 4.B a JAKUB KRNÁČ ze 4.A. 3. místo vybojoval SAMUEL WALACH z 3.A. Ale i ostatní získali cenu – i když jen bramborovou – za 4.místa. A v čem se soutěžilo? SPRINT, SKOK DO DÁLKY, HOD DO DÁLKY. Důkaz, že děti ze sebe dali opravu všechno, lze zhlédnout TADY


Náveská olympiáda

Mgr. Pavlína Byrtusová, 1.6. 2023

 DEN DĚTÍ na naší náveské škole již tradičně probíhá formou NÁVESKÉ OLYMPIÁDY – slavíme sportem. Olympijská hymna a olympijský oheň zahájil i ukončil toto soutěžní dopoledne, kdy děti běhaly, skákaly, házely,….a troufám si říct, že se dobře bavily. Vítězů v každé disciplíně byla spousta, ale ABSOLUTNÍ VÍTĚZOVÉ v každém ročníku byli pouze dva. 😊

Za 1. ročník: NATÁLKA SIKOROVÁ 1.A, KUBA HECZKO 1.B

Za 2. ročník: VENDULA SABELOVÁ 2.A, MATĚJ KŘOK 2.B

Za 3. ročník: MARUŠKA BOCKOVÁ 3.B, SAMUEL WALACH 3.A

Za 4. ročník: NIKOLKA BOJKOVÁ 4.B, KUBA KRNÁČ 4.A

Za 5. ročník: NATÁLKA LAVICKÁ 5.B, KUBA LINEK 5.B

 

Ne všichni žáci vyhráli, ale všichni dostali sladké odměny od našich sponzorských rodičů. Děkujeme jim, děkujeme deváťákům a velké díky učitelům, asistentům a všem pomocníkům, kteří se na akci jakkoli podíleli. HEZKÝ DEN DĚTÍ přejeme. FOTO

Besip 4.B

Mgr. Pavlína Byrtusová. 5.6. 2023

Tak už děti mohou jezdit na kole samy. Dostaly totiž své cyklistické řidičáky. Nebylo to ale vůbec „zadarmo“. Děti si prošly teoretickou i praktickou přípravou a následoval test – teoretický i praktický. Já i pan policista jsme usoudili, že od první zkušební jízdy se děti velmi zlepšily. Byly pochváleny a zasloužily si i oslavu se zmrzlinou. 😊 FOTO


Noc s Andersenem

Jana Muchová Jamaa, 4. 6. 2023

Letošní již 9. ročník Noci s Andersenem se uskutečnil v pátek 12. května a byl plný dětského smíchu, humoru a večerního dobrodružství.

Pozvání přijal ilustrátor dětských knih Adolf Dudek a spisovatelky dětských knih Zuzana Pospíšilová a Lena Banszel Freyová. 


Děti nahlédly pod pokličku, jak vznikají veselé ilustrace k příběhům a pohádkám a společně s A. Dudkem vtipně odvyprávěly známé pohádky např. O Koblížkovi, O Šípkové Růžence a jiné. 

V prostorech knihovny v Návsí si povídaly se spisovatelkou Zuzanou Pospíšilovou o tom, jak vzniká kniha, jak se tvoří detektivní zápletka a hádaly další slovní hádanky.

Paní Lenu Banszel Freyovou doprovodila čtyřnohá psí kamarádka Maya, děti se naučily, jak se správně vítat s psím kamarádem, jak ho správně vodit a spoustu nových informací z psího života.

Program byl obohacen o další sportovní a tvořivé aktivity s milými hosty: Canisterapie (K. Rajová) drátkování (A. Matuszná), náramky přátelství (M. Martynková), kuchtění (J. Byrtusová), robotika (M. Peřina), MMa trénink (D. Ligocki), fotbal (J. Krenželok), mažoretky (V. Pietrová), Elka (K. Lučivňáková).

Ve večerním čase navštívily děti místní hasičský sbor v Návsí, kde měly možnost vyzkoušet svou fyzickou zdatnost a obratnost.

Tvořivé dílničky Elka zajistily pro kluky 3. třídy výrobu skřítků pro maminky a ti nejstarší porovnali své nadaní při hře bowling v Bocanovicích.

A nebylo by to nocování ve škole bez tradiční stezky odvahy, kterou připravily p. uč. M. Černá, I. Lewinská a žákyně 5. třídy. Děti čekala zkouška odvahy, a tak mohly zakusit, jak moc je ta naše škola tajemná a temná, když ji pohltí tma. 😊

Programu se účastnilo celkem 86 dětí.

Poděkování patří všem, kteří se na přípravě a průběhu podíleli a věnovali svůj čas dětem ze školní družiny. 

FOTO ZDE

Krajské kolo vybíjené - otevřená kategorie

Mgr. Soňa Sikorová, 25.5. 2023

 Ve čtvrtek 25. 5. 2023 se Matyáš Jadrný, Nikol Martynková, Tomáš Kufa, Jan Szolony, Šimon Lošonský, Patrik Franek, Adam Peřina(5. A), Daniel Cieslar (5. B), Ondřej Mitrenga, Jakub Krnáč (4. A) a Tomáš Sadowski (4. B) opět rozjeli do Frýdku - Místku, aby tentokrát poměřili své hráčské umění se zástupci vítězných družstev Moravskoslezského kraje - okresů Frýdek -Místek, Ostrava, Opava, Nový Jičín a Karviná. A reprezentovali naši školu opravdu skvěle. Do hry dali maximum. Bodově sdíleli 3. místo spolu s Opavou, ale protože zápas s ní prohráli, konečné umístění bylo na 4. místě. Za zmínku stojí, že Krnov, který se umístil na 2. místě, jsme spolu s vítězem turnaje porazili jako jediní. Všichni hráči si zasluhují OBROVSKOU, ale opravdu OBROVSKOU pochvalu za své výkony i chování během turnaje a velký dík za skvělou reprezentaci školy.

Foto ZDE:

Výlet čtvrťáků

Mgr. Pavlína Byrtusová, 14.5. 2023

Společný výlet čtvrťáků proběhl ve čtvrtek 11. 5. a myslím, že jsme byli všichni spokojeni. Zážitkem pro děti bylo již časné vstávání. Sraz byl v 6 hodin, a to by mnozí ještě spali. Ale myšlenka výletu děti nabila energií i v tuto hodinu. Dalším zážitkem byla cesta autobusem – sice trvala 2 hodiny, děti si ji ale užily. První zastávkou byly Javoříčské jeskyně. Nejen paní průvodkyně nás obohatila o zajímavé informace, ale i někteří žáci předvedli své znalosti. Na konci prohlídky byly děti pochválené. Další cesta byla mnohem kratší – jeli jsme na Bouzov. Prohlídce hradu předcházela zábavná i naučná část v historickém areálu v podhradí. Tam jsme se seznámili nejen s funkčností zbraní, ale také si je děti samy vyzkoušely. Došlo i na výstup do „těla“ 15 metrů vysokého Trojského koně a závěrečnou rytířskou bitvu. Pak už naše kroky směřovaly na hrad Bouzov. I tam děti získaly další informace a zážitky. S batohy plné dárků, ale chudší o svačiny jsme se v pořádku vrátili zpět do Návsí. Spokojenost děti vyjádřily i další den – např. ve slohových pracích. FOTO


Májový šachový turnaj

Mgr. Lydie Bojková, 14.5. 2023

    4.5.2023 se v naší škole uskutečnil tradiční Májový šachový turnaj. Turnaje se zúčastnilo 48 šachistů ze ZŠ Písek, Mosty u Jablunkova a z naší MZŠ Návsí. Hrálo se ve čtyřech kategoriích. Šachisté sehráli za dopoledne 7 patnáctiminutových zápasů. Jak to pro nás dopadlo?

   Adam Bulawa ze 6.A si vybojoval zlatou medaili a 1. místo. Ve stejné kategorii získal bronz a 3. místo Tomáš Schober ze 6.A.  V kategorii 7.-9. tříd se umístil na 2. stříbrném místě David Schober ze 7.B a na 3. bronzovém místě Marek Hermann z 8.A. Všem vítězům moc gratulujeme!

   Děkujeme Obecnímu úřadu v Návsí a také SRPŠ při MZŠ Návsí za finanční podporu, bez které by se turnaj nemohl uskutečnit.

   Šachům a šachistům zdar!

FOTO ZDE

1.místo v okresním kole vybíjené - otevřená kategorie

Mgr. Soňa Sikorová, 28.4. 2023

 Ve čtvrtek se vydalo naše družstvo, ve složení Matyáš Jadrný, Adam Peřina, Tomáš Kufa, Jan Szolony, Patrik Franek, Šimon Lošonský a Nikol Martynková (všichni 5. A), Daniel Cieslar, Jakub Linek (5. B), Jakub Krnáč (4. A) a Tomáš Sadowski (4. B), do Frýdku - Místku, aby se zúčastnilo okresního kola ve vybíjené.

Na turnaji se celkem sešlo 8 vítězů okrskových kol. Naši hráči prošli celým turnajem bez jediného zaváhání a všechny hry vyhráli. V turnaji po zásluze zvítězili a za své vynikající výkony si odvezli diplomy,  zlaté medaile a pohár. Jejich radost byla obrovská. Další jejich odměnou je postup do krajského kola, které proběhne 25. 5. 2023 taktéž ve Frýdku - Místku.

Foto:

Zápis dětí do 1. třídy

Mgr. Marcela Mrvečková, 14. 4. 2023

Duben je měsíc vrtkavý. Nestálý jak jeho počasí. Někdy zahřeje, jindy přejde mrazem. Tropí si z nás šprýmy, burcuje nás ze zimní letargie.. Ať tak či onak, duben, to je příslib jara a očekávaných změn.

Letošní 13. duben byl dokonalým předznamenáním nekonečného koloběhu života. Zatímco nejstarší školní děti poměřovaly u přijímacích zkoušek své vědomosti a síly v naději, že se jim povede vykročit vstříc novým zkušenostem a přátelstvím, nejstarší předškolní děti si užívaly zápisu do 1. tříd.

Celé zápisové odpoledne se neslo v "mravenčím" duchu. Třídy se proměnily v mravenčí stanoviště, paní učitelky nasadily tykadla a všech 46 budoucích prvňáčků na stanovištích řádně "prokleply". Děti si vedly úžasně. Projevily odvahu a odhodlanost, poradily si s písmenky i s úkoly z matematiky, dokázaly, jak skvěle kreslí, zpívají i cvičí. Malí mravenci zkrátka předvedli svou obří sílu a připravenost. Děkujeme za to. Mravenečkům, jejich rodičům i paním učitelkám z mateřských škol.

Co dodat? Na shledanou v příštím školním roce. Těšíme se.  

Foto ZDE: 

1.místo ve vybíjené - otevřená kategorie

Mgr. Soňa Sikorová, 30.3. 2023

 Ve čtvrtek 30. 3. 2023 se sešla družstva 6 okolních škol na okrskovém kole vybíjené - otevřená kategorie. Tato kategorie je podle pravidel tvořena převážně chlapci, ale může být doplněna i dívkami. U kategorie děvčat  možnost doplnění dívčího družstva chlapci není. Naši chlapci a dívka, jmenovitě Matyáš Jadrný, Tomáš Kufa, Jan Szolony, Šimon Lošoňský, Patrik Franek a Nikol Martynková (všichni 5. A), Jakub Linek, Štěpán Gomola, Daniel Cieslar (5. B), Jakub Krnáč, Ondřej Mitrenga (4. A) a Tomáš Sadowski (4. B) vybojovali po usilovných bojích 1. místo. Jelikož se tak stalo 3 x po sobě, získali natrvalo pro naši školu putovní pohár. A další jejich odměnou, krom diplomů, je postup do okresního kola ve Frýdku - Místku koncem dubna.

Všem hráčům i hráčce patří obrovské gratulace a poděkování za skvělou reprezentaci školy.

Foto ZDE:

1. místo ve vybíjené děvčat

Mgr. Soňa Sikorová, 25. 3. 2023

Ve čtvrtek 23. 3. se 12 děvčat 3. - 5. třídy zúčastnilo okrskového kola ve vybíjené v Mostech u Jablunkova. Po velmi pěkném výkonu děvčata v turnaji zvítězila. Za výbornou hru patří poděkování všem  a za jejich úspěch především Nikol Martynkové z 5. A.

FOTO:

Lyžařský kurz Severka

Bc. Barbora Dragonová, 13. 3. 2023

Letos se konečně po dlouhé pauze mohly děti ze školní družiny zúčastnit lyžařského kurzu na Severce. Poprvé i s novou lyžařskou školou Severka. Všechny děti perfektně zvládly správnou lyžařskou techniku a naučily se jezdit na vleku. Po týdnu stráveném na sněhu se i z těch nejméně zkušených lyžařů stali opravdoví profíci. Poslední den kurzu děti čekaly závody a každý dostal medaili a sladkou odměnu. Pokud nám bude přát příští rok počasí, opět rádi vyrazíme na svah. 

FOTO ZDE

Školní kolo recitační soutěže - 1. stupeň

Mgr. Miroslava Siudová, 16. 2. 2023

 Ve středu 15.2. se konalo školní kolo recitační soutěže na 1. stupni. Bezmála 40 žáků 1. – 5. tříd poměřilo své síly v přednesu básní. Výkony recitátorů hodnotily vyučující 1. stupně. Výsledky jednotlivých kategorií jsou následující:


kategorie 1. tříd:  1. místo – Julie Nieslaniková (1.A), 2. místo – Kateřina Kolouchová (1.B), 3. místo – Sebastian Bojko ( 1. A)  

 kategorie 2. a 3. tříd:  1. místo – Denisa Vavřačová (3. A), 2. místo – Adam Jan Mazůrek ( 3.B), 3. místo – Vendula Sabelová (2.A )    

  kategorie 4. a 5. tříd:  1. místo – Eliška Martynková ( 5. B ), 2. místo – Adéla Heczková ( 4.B),  3. místo – Patrik Franek (5.A)      

Děti na ,, stupních vítězů‘‘ obdržely diplomy i drobné odměny a zároveň postupují do okrskového kola recitační soutěže, která se uskuteční 20. února v Jablunkově. Ostatní recitátoři byli odměněni sladkostmi. Foto ZDE:                          

Všem soutěžícím patří velký dík za příjemný kulturní zážitek.

Školní kolo recitační soutěže - 2. stupeň

Mgr. Simona Solowská, 15. 2. 2023

V úterý 14. února 2023 proběhlo na 2. stupni školní kolo recitační soutěže. Zúčastnilo se ho 19 žáků 6. – 9. ročníku. Výkony recitátorů hodnotily učitelky českého jazyka, v porotě zasedly paní Tesarčíková, paní Popyková a paní Solowská.


Výsledky soutěžního odpoledne jsou následující:

kategorie 6. a 7. tříd: 1. místo – Barbora Kawuloková (7. B), 2. místo – Viktorie Borská (6. B), 3. místo – Marie Foksová (6. B)

kategorie 8. a 9. tříd: 1. místo – Nina Stonavská (8. B), 2. místo – Natálie Rychlíková (9. A), 3. místo – Sabina Rathouská (9. B)


Ocenění žáci obdrželi diplom a věcné odměny, ostatní recitátoři alespoň malou sladkou pozornost. 

Děkujeme všem recitátorům za účast a pěkný kulturní zážitek.

FOTO ZDE

Bílá zima - výtvarná soutěž

Mgr. Miroslava Siudová, 2. 2. 2023

 Bílá zima - takto byla pojmenovaná výtvarná soutěž, která se uskutečnila v naší škole ve středu 25.ledna. Z každé třídy 1. stupně tvořily dvojice dětí obrázek zimy, která se opět převlékla do bílého hávu. O zajímavé nápady malých tvůrců nebyla nouze, proto pak učitelská porota měla velmi těžkou práci s vyhodnocením nejhezčích prací.

Kategorie 1. a 2. tříd  :

1. místo-  Ondra M. a Ondra O. z 2.A  ,2. místo - Katka K. a Terezka S. z 1.B,     3. místo - Ema S. a  Natálka S. z 1.A

                                                                                                                                             

Kategorie 3. - 5. tříd  :

1. místo - Natálka S. a Veronika Š z 5.B , 2. místo - Ema U. a Deniska V. z 3.A , 3. místo - Klárka K. a Melánka G. z 3.B                                                                                                                               

Výhercům gratuluji a všem zúčastněným výtvarníkům děkuji za velmi pěkné zimní obrázky. 

Školní karneval 

Mgr. Lydie Bojková, 2. 2. 2023

 Ve středu 1. 2. 2023 se v naší Masarykově ZŠ Návsí uskutečnil Školní karneval. Už dávno nás nenavštívilo tolik pohádkových i filmových postaviček: princezen, zvířátek, spidermanů, také policistů a agentů FBI a 007, světových fotbalistů, kovbojů, lékařů a jiných masek. V rytmu samby a dalších tanečních písní nastal úžasný rej a dovádění masek, čemuž vévodily dva nádherné dortíky - Jahůdka a Čokoláda. 

Dortíky uváděly masky do tanečního transu a také do různých soutěží. Děti pod vedením zralejších masek soutěžily např. v přenášení kouzelných ořechů na lžících, ve hře na policisty a zloděje, ve skládání řetězů, v balónkových soutěžích, ve hře na molekuly a v dalších soutěžích. Za odměnu děti dostaly bonbónky. 

Letošní karnevalový rej byl velice vydařený a už teď můžeme říci, že se těšíme na karneval příští. Za rok se opět sejdeme. Ahoj!

Foto z karnevalu ZDE:

Po Yettiho stopách

Bc. Barbora Dragonová, 24. 1. 2023

V pátek 20. 1. 2023 řešily děti z 1.A záhadu tajemných stop. Motivací k tomuto dobrodružství nám byla kniha Z. Pospíšilové „Zimní škola v přírodě - Tajemné stopy“.


První indicie napověděla, že by se mohlo jednat o Yettiho. Jak asi vypadá a v čem je jiný? A jestli se také někdy cítí sám? Odpovědi vyjádřily děti vlastní kresbou a poté vznikla výstava výtvarných děl na téma Yetti-Jak ho vidím já. Další kroky naší expedice vedly do galerie v třinecké knihovně, kde jsme mohli vidět výstavu výtvarných prací dětí ze ZUŠ.


Třineckou knihovnu jsme dále využili k prožitkovému čtení knihy D. Rušar „Strakáč a Tioni“.

Tady jsme se s děti zamysleli nad tím, co bychom dělali, kdyby náš kamarád vypadal úplně jinak než ostatní? Autor knihy přivádí děti k poznání, jak důležité je skutečné přátelství a učí je, jak se z nedostatku dá udělat přednost.


Další pátrání po tajemných stopách proběhlo ve škole, při nalezení dopisu od Yettiho. Přiznává, že to on zanechává tajemné stopy a nabádá děti ke statečnosti a odvaze při vypátrání ukrytého pokladu.

Jestli už věříme v existenci Yettiho, či nikoliv je na každém... My jsme si to pátrání pořádně užili


Děkuji rodičům za přípravu občerstvení pro děti a děvčatům - A. Hawlicková, V. Sembolová, E. Sikorová a E. Szkanderová za pomoc při organizaci programu discoshow pro děti.


FOTO 

Jsem laskavec

Bc. Barbora Dragonová, 19. 1. 2023

V rámci Světového dne laskavosti se žáci ze školní družiny společně se svými rodiči opětovně zapojili do projektu „Jsem laskavec“. Přestože jsou děti malé, můžou býti nápomocné a udělat druhým radost, neboť i ten nejmenší projev laskavosti není nikdy zbytečný. Aby si vyzkoušely, jaké to je dělat dobro a rozdávat radost kolem sebe, podpořili dětské oddělení Nemocnice Třinec (Sosna). Darovali knížky, omalovánky, pracovní sešity, puzzle, fixy, karty, výtvarný materiál a mnoho dalšího.


„Chtěli jsme udělat radost dětem, které leží u vás v nemocnici a Ježíšek je nenajde u nich doma,“ vysvětlil Vítek, žák 3. třídy. „Učíme se myslet na druhé, chceme je potěšit a přejeme jim brzké uzdravení,“ doplnil na závěr Samuel.


Laskavost často vnímáme jako vlastnost, která pomáhá druhým. Ve skutečnosti je nejvíce prospěšná nám samotným. Proto buďme vstřícní nejen ke svému okolí, ale také sami k sobě.

Čertí rej

Bc. Barbora Dragonová, 9. 12. 2022

V úterý 6. 12. byl pro děti ze školní družiny připraven čertí rej. V nové hale proběhly různé čertovské soutěže jako pekelná překážková dráha, házení uhlíkem, skok v pytli, přetahování a na památku si děti mohly udělat fotku ve foto koutku. Čertí řádění bylo zakončeno fotbalem a tanečky s čerticí Martičkou.

FOTO

Tajemství kostelní věže

Bc. Barbora Dragonová, 9. 12. 2022

Ve dnech 8. 11. a 9. 11. jsme v rámci družiny navštívili evangelický kostel v Návsí, kde nám paní Martýnková připravila poutavý výklad a provedla nás po kostelíku. Děti se na konci prohlídky dozvěděly i o vzácném pokladu, který byl při rekonstrukci nalezen v kostelní věži.

FOTO

Divadlo Bajka

Bc. Barbora Dragonová, 29. 11. 2022

V pondělí 24. 10. a úterý 25. 10. jsme navštívili loutkové divadlo Bajka v Českém Těšíně. Děti se ponořily do poutavé divadelní hry 20 000 mil pod mořem.


FOTO

Piečoky

Bc. Barbora Dragonová, 29. 11. 2022

V říjnu se v areálu u kostela opět konala družinková akce Piečoky. Děti si moc pochutnaly a strávily venku hezké podzimní odpoledne.

FOTO 

Vybíjená 4.A x 4.B

Mgr. Pavlína Byrtusová, 26.11. 2022

  Dnešní přátelské utkání zpětně děti hodnotily nejen slovně (emotivně), ale i písemně. Hodnocení kapitánky žáků 4.B Adélky přikládám. Snad je z textu zřejmé, že si děti toto utkání užily. :-)

Dnešní zápas ve vybíjené se mi velice líbil, protože jsem hrála docela dobře. Myslela jsem si, že ani jedno kolo nevyhrajeme, ale ukázalo se, že jsme jedno kolo vyhráli, to druhé vyhráli oni a to třetí bylo nerozhodně. Dnes bych se ohodnotila na jedničku. Jsem ráda, že nás pozvali na zápas ve vybíjené, protože nejen já jsem hrála dobře, ale i celá třída. A chci svoje kamarády a kamarádky moc a moc pochválit.

Těšíme se na další utkání. :-)

Poznáváme Beskydy

Mgr. Soňa Sikorová, 19.9. 2022

 V tomto školním roce je naše třída bohatší nejen o 2 nové spolužačky, ale dočasně také o praktikantku Nikol. Je studentkou Pdf OU a budoucí paní učitelkou. V rámci své sedmitýdenní praxe nejen učí, ale připravila pro třídu i zajímavý projekt nazvaný Poznáváme Beskydy. Jeho součástí byla turistická vycházka spojená s plněním úkolů. Cílem putování byla Filipka. Děti si den opravdu užily. Počasí krásně vyšlo a program jim zpestřilo hledání hřibů, ve kterém byli někteří opravdu hodně úspěšní. Byl to prostě  den na jedničku.

Foto:

4.B a pravěk v knihovně

Mgr. Pavlína Byrtusová, 13.9. 2022

Letos se žáci čtvrtého ročníku seznamují s historií v novém předmětu - vlastivědě. Pravěk je velmi zajímavé téma a informace z vlastivědy nám rozšířila i paní knihovnice Halina - tentokrát z jablunkovské knihovny. Seznámili jsme se s knihami o pravěku (Eduard Štorch, ..) i  s ilustracemi Zdeňka Buriana. Do myšlení pravěkých lidí se děti přenesly i plněním úkolů ve skupinkách. Informace i zábava "v jednom". Zakončení bylo sladké - děti si už splnily první společný úkol "dobrých skutků" a odměnu si vybrali v cukrárně. :-)  FOTO 

Fond malých projektů

Společně poznáváme a chráníme přírodní, kulturní a duchovní bohatství našich předků

Ing. Lucie Sikorová, 14. 6. 2022

Naše škola byla oslovena Základní a mateřskou školou Krušetnica z Oravského kraje ke spolupráci v mikroprojektu s názvem „Společně poznáváme a chráníme přírodní, kulturní a duchovní bohatství našich předků“. 

Tento mikroprojekt je zaměřený na poznávání a ochranu přírodního, kulturního a duchovního bohatství dvou krajů, Moravskoslezského a Oravského. Spolupráce obou partnerských škol by měla přispět k vzájemné výměně nápadů a zkušeností se vzděláváním a uplatňováním environmentální výchovy ve vyučování. Oravský a Moravskoslezský kraj jsou krásné oblasti, které se vyjímají rozmanitou faunou a flórou, pestrým kulturním a duchovním bohatstvím a je naší povinností zachovat tyto hodnoty pro další generace a zároveň zvyšovat povědomí o obou krajích prostřednictvím zahraniční spolupráce. Společným cílem je vybudovat vzdělávací a oddychové zóny v areálu základní školy v Krušetnici. Tato spolupráce bude prospěšná pro obě obce, jejím vyústěním budou společně strávené chvíle jak v našem kraji, tak také v kraji oravském.

Do projektu budou zapojeny obě strany. Vypracuje se celková strategie projektu, od společných aktivit, návštěv, on-line přednášek až po vybudování environmentální učebny v ZŠ Krušetnica a závěrečného programu pro naše žáky. Realizací projektu vzniknou následné výstupy: návštěva partnerské školy v Návsí, společné seznámení žáků, výměna zkušeností a aktivity zaměřené na přírodní, kulturní a duchovní dědictví jednotlivých krajů. Dalším výstupem bude vybudování externí environmentální třídy složené z edukačních a oddychových zón u základní školy v Krušetnici, návštěva našich žáků v Krušetnici spojená se vzdělávacími a zábavnými aktivitami (program s přednáškami a besedou ve školní zahradě ZŠ Krušetnica), návštěva Muzea kávy v Krušetnici s ochutnávkou zdravé kávy, turistická prohlídka zajímavostí v obci: vyhlídka s křížovou cestou, poznávací chodník. Vzájemné návštěvy budou spojeny s obědem, občerstvením a pitným režimem. V poslední etapě projektu každý účastník obdrží tašku s upomínkovými předměty s logem Interreg V-A SK-CZ, EU a ŽSK. Každý účastník zároveň získá společně navrhnutou brožuru s informacemi o obou obcích a školách, které si školy vzájemně připraví a zpracují. Z projektu vznikne také další výstup – edukační brožura spojená s pracemi žáků obou partnerských škol.