Masarykova základní škola Návsí


Aktuality školy: 

Aktuálně - web školy

Sledujte aktuality také na stránce školní družiny, které jsou doplňovány každý týden - TADY

Výšlap 4.B s pizzou

Mgr. Pavlína Byrtusová, 26.6. 2023

Další společná odměna byla dětmi vybraná PIZZA. Bylo by velmi jednoduché si pouze pro pizzu dojít, proto jsme to pojali výletově: výšlap, houpačky, trampolína a mnohé další atrakce dětem zpříjemnily den a „třešničkou“ byla domácí pizza přímo z pece. Jen škoda, že Simonce nebylo dobře. Výšlap jsme zkrátili, Simonka odešla dřív, ale pizzu si dala. 😊 FOTO

Atletický trojboj

Mgr. Pavlína Byrtusová, 9.6. 2023

 Dnešní ATLETICKÝ TROJBOJ byl úspěšný nejen pro naši školu (celkově 3. místo), ale i pro jednotlivce. 1. místo získal MATĚJ KŘOK z 2.A, 2.místa získali čtvrťáci: AMÁLKA JANCZ ze 4.B a JAKUB KRNÁČ ze 4.A. 3. místo vybojoval SAMUEL WALACH z 3.A. Ale i ostatní získali cenu – i když jen bramborovou – za 4.místa. A v čem se soutěžilo? SPRINT, SKOK DO DÁLKY, HOD DO DÁLKY. Důkaz, že děti ze sebe dali opravu všechno, lze zhlédnout TADY


Náveská olympiáda

Mgr. Pavlína Byrtusová, 1.6. 2023

 DEN DĚTÍ na naší náveské škole již tradičně probíhá formou NÁVESKÉ OLYMPIÁDY – slavíme sportem. Olympijská hymna a olympijský oheň zahájil i ukončil toto soutěžní dopoledne, kdy děti běhaly, skákaly, házely,….a troufám si říct, že se dobře bavily. Vítězů v každé disciplíně byla spousta, ale ABSOLUTNÍ VÍTĚZOVÉ v každém ročníku byli pouze dva. 😊

Za 1. ročník: NATÁLKA SIKOROVÁ 1.A, KUBA HECZKO 1.B

Za 2. ročník: VENDULA SABELOVÁ 2.A, MATĚJ KŘOK 2.B

Za 3. ročník: MARUŠKA BOCKOVÁ 3.B, SAMUEL WALACH 3.A

Za 4. ročník: NIKOLKA BOJKOVÁ 4.B, KUBA KRNÁČ 4.A

Za 5. ročník: NATÁLKA LAVICKÁ 5.B, KUBA LINEK 5.B

 

Ne všichni žáci vyhráli, ale všichni dostali sladké odměny od našich sponzorských rodičů. Děkujeme jim, děkujeme deváťákům a velké díky učitelům, asistentům a všem pomocníkům, kteří se na akci jakkoli podíleli. HEZKÝ DEN DĚTÍ přejeme. FOTO

Besip 4.B

Mgr. Pavlína Byrtusová. 5.6. 2023

Tak už děti mohou jezdit na kole samy. Dostaly totiž své cyklistické řidičáky. Nebylo to ale vůbec „zadarmo“. Děti si prošly teoretickou i praktickou přípravou a následoval test – teoretický i praktický. Já i pan policista jsme usoudili, že od první zkušební jízdy se děti velmi zlepšily. Byly pochváleny a zasloužily si i oslavu se zmrzlinou. 😊 FOTO


Noc s Andersenem

Jana Muchová Jamaa, 4. 6. 2023

Letošní již 9. ročník Noci s Andersenem se uskutečnil v pátek 12. května a byl plný dětského smíchu, humoru a večerního dobrodružství.

Pozvání přijal ilustrátor dětských knih Adolf Dudek a spisovatelky dětských knih Zuzana Pospíšilová a Lena Banszel Freyová. 


Děti nahlédly pod pokličku, jak vznikají veselé ilustrace k příběhům a pohádkám a společně s A. Dudkem vtipně odvyprávěly známé pohádky např. O Koblížkovi, O Šípkové Růžence a jiné. 

V prostorech knihovny v Návsí si povídaly se spisovatelkou Zuzanou Pospíšilovou o tom, jak vzniká kniha, jak se tvoří detektivní zápletka a hádaly další slovní hádanky.

Paní Lenu Banszel Freyovou doprovodila čtyřnohá psí kamarádka Maya, děti se naučily, jak se správně vítat s psím kamarádem, jak ho správně vodit a spoustu nových informací z psího života.

Program byl obohacen o další sportovní a tvořivé aktivity s milými hosty: Canisterapie (K. Rajová) drátkování (A. Matuszná), náramky přátelství (M. Martynková), kuchtění (J. Byrtusová), robotika (M. Peřina), MMa trénink (D. Ligocki), fotbal (J. Krenželok), mažoretky (V. Pietrová), Elka (K. Lučivňáková).

Ve večerním čase navštívily děti místní hasičský sbor v Návsí, kde měly možnost vyzkoušet svou fyzickou zdatnost a obratnost.

Tvořivé dílničky Elka zajistily pro kluky 3. třídy výrobu skřítků pro maminky a ti nejstarší porovnali své nadaní při hře bowling v Bocanovicích.

A nebylo by to nocování ve škole bez tradiční stezky odvahy, kterou připravily p. uč. M. Černá, I. Lewinská a žákyně 5. třídy. Děti čekala zkouška odvahy, a tak mohly zakusit, jak moc je ta naše škola tajemná a temná, když ji pohltí tma. 😊

Programu se účastnilo celkem 86 dětí.

Poděkování patří všem, kteří se na přípravě a průběhu podíleli a věnovali svůj čas dětem ze školní družiny. 

FOTO ZDE

Krajské kolo vybíjené - otevřená kategorie

Mgr. Soňa Sikorová, 25.5. 2023

 Ve čtvrtek 25. 5. 2023 se Matyáš Jadrný, Nikol Martynková, Tomáš Kufa, Jan Szolony, Šimon Lošonský, Patrik Franek, Adam Peřina(5. A), Daniel Cieslar (5. B), Ondřej Mitrenga, Jakub Krnáč (4. A) a Tomáš Sadowski (4. B) opět rozjeli do Frýdku - Místku, aby tentokrát poměřili své hráčské umění se zástupci vítězných družstev Moravskoslezského kraje - okresů Frýdek -Místek, Ostrava, Opava, Nový Jičín a Karviná. A reprezentovali naši školu opravdu skvěle. Do hry dali maximum. Bodově sdíleli 3. místo spolu s Opavou, ale protože zápas s ní prohráli, konečné umístění bylo na 4. místě. Za zmínku stojí, že Krnov, který se umístil na 2. místě, jsme spolu s vítězem turnaje porazili jako jediní. Všichni hráči si zasluhují OBROVSKOU, ale opravdu OBROVSKOU pochvalu za své výkony i chování během turnaje a velký dík za skvělou reprezentaci školy.

Foto ZDE:

Výlet čtvrťáků

Mgr. Pavlína Byrtusová, 14.5. 2023

Společný výlet čtvrťáků proběhl ve čtvrtek 11. 5. a myslím, že jsme byli všichni spokojeni. Zážitkem pro děti bylo již časné vstávání. Sraz byl v 6 hodin, a to by mnozí ještě spali. Ale myšlenka výletu děti nabila energií i v tuto hodinu. Dalším zážitkem byla cesta autobusem – sice trvala 2 hodiny, děti si ji ale užily. První zastávkou byly Javoříčské jeskyně. Nejen paní průvodkyně nás obohatila o zajímavé informace, ale i někteří žáci předvedli své znalosti. Na konci prohlídky byly děti pochválené. Další cesta byla mnohem kratší – jeli jsme na Bouzov. Prohlídce hradu předcházela zábavná i naučná část v historickém areálu v podhradí. Tam jsme se seznámili nejen s funkčností zbraní, ale také si je děti samy vyzkoušely. Došlo i na výstup do „těla“ 15 metrů vysokého Trojského koně a závěrečnou rytířskou bitvu. Pak už naše kroky směřovaly na hrad Bouzov. I tam děti získaly další informace a zážitky. S batohy plné dárků, ale chudší o svačiny jsme se v pořádku vrátili zpět do Návsí. Spokojenost děti vyjádřily i další den – např. ve slohových pracích. FOTO


Májový šachový turnaj

Mgr. Lydie Bojková, 14.5. 2023

    4.5.2023 se v naší škole uskutečnil tradiční Májový šachový turnaj. Turnaje se zúčastnilo 48 šachistů ze ZŠ Písek, Mosty u Jablunkova a z naší MZŠ Návsí. Hrálo se ve čtyřech kategoriích. Šachisté sehráli za dopoledne 7 patnáctiminutových zápasů. Jak to pro nás dopadlo?

   Adam Bulawa ze 6.A si vybojoval zlatou medaili a 1. místo. Ve stejné kategorii získal bronz a 3. místo Tomáš Schober ze 6.A.  V kategorii 7.-9. tříd se umístil na 2. stříbrném místě David Schober ze 7.B a na 3. bronzovém místě Marek Hermann z 8.A. Všem vítězům moc gratulujeme!

   Děkujeme Obecnímu úřadu v Návsí a také SRPŠ při MZŠ Návsí za finanční podporu, bez které by se turnaj nemohl uskutečnit.

   Šachům a šachistům zdar!

FOTO ZDE

1.místo v okresním kole vybíjené - otevřená kategorie


Mgr. Soňa Sikorová, 28.4. 2023

 Ve čtvrtek se vydalo naše družstvo, ve složení Matyáš Jadrný, Adam Peřina, Tomáš Kufa, Jan Szolony, Patrik Franek, Šimon Lošonský a Nikol Martynková (všichni 5. A), Daniel Cieslar, Jakub Linek (5. B), Jakub Krnáč (4. A) a Tomáš Sadowski (4. B), do Frýdku - Místku, aby se zúčastnilo okresního kola ve vybíjené.

Na turnaji se celkem sešlo 8 vítězů okrskových kol. Naši hráči prošli celým turnajem bez jediného zaváhání a všechny hry vyhráli. V turnaji po zásluze zvítězili a za své vynikající výkony si odvezli diplomy,  zlaté medaile a pohár. Jejich radost byla obrovská. Další jejich odměnou je postup do krajského kola, které proběhne 25. 5. 2023 taktéž ve Frýdku - Místku.

Foto:

Zápis dětí do 1. třídy

Mgr. Marcela Mrvečková, 14. 4. 2023

Duben je měsíc vrtkavý. Nestálý jak jeho počasí. Někdy zahřeje, jindy přejde mrazem. Tropí si z nás šprýmy, burcuje nás ze zimní letargie.. Ať tak či onak, duben, to je příslib jara a očekávaných změn.

Letošní 13. duben byl dokonalým předznamenáním nekonečného koloběhu života. Zatímco nejstarší školní děti poměřovaly u přijímacích zkoušek své vědomosti a síly v naději, že se jim povede vykročit vstříc novým zkušenostem a přátelstvím, nejstarší předškolní děti si užívaly zápisu do 1. tříd.

Celé zápisové odpoledne se neslo v "mravenčím" duchu. Třídy se proměnily v mravenčí stanoviště, paní učitelky nasadily tykadla a všech 46 budoucích prvňáčků na stanovištích řádně "prokleply". Děti si vedly úžasně. Projevily odvahu a odhodlanost, poradily si s písmenky i s úkoly z matematiky, dokázaly, jak skvěle kreslí, zpívají i cvičí. Malí mravenci zkrátka předvedli svou obří sílu a připravenost. Děkujeme za to. Mravenečkům, jejich rodičům i paním učitelkám z mateřských škol.

Co dodat? Na shledanou v příštím školním roce. Těšíme se.  

Foto ZDE: 

1.místo ve vybíjené - otevřená kategorie

Mgr. Soňa Sikorová, 30.3. 2023

 Ve čtvrtek 30. 3. 2023 se sešla družstva 6 okolních škol na okrskovém kole vybíjené - otevřená kategorie. Tato kategorie je podle pravidel tvořena převážně chlapci, ale může být doplněna i dívkami. U kategorie děvčat  možnost doplnění dívčího družstva chlapci není. Naši chlapci a dívka, jmenovitě Matyáš Jadrný, Tomáš Kufa, Jan Szolony, Šimon Lošoňský, Patrik Franek a Nikol Martynková (všichni 5. A), Jakub Linek, Štěpán Gomola, Daniel Cieslar (5. B), Jakub Krnáč, Ondřej Mitrenga (4. A) a Tomáš Sadowski (4. B) vybojovali po usilovných bojích 1. místo. Jelikož se tak stalo 3 x po sobě, získali natrvalo pro naši školu putovní pohár. A další jejich odměnou, krom diplomů, je postup do okresního kola ve Frýdku - Místku koncem dubna.

Všem hráčům i hráčce patří obrovské gratulace a poděkování za skvělou reprezentaci školy.

Foto ZDE:

1. místo ve vybíjené děvčat

Mgr. Soňa Sikorová, 25. 3. 2023

Ve čtvrtek 23. 3. se 12 děvčat 3. - 5. třídy zúčastnilo okrskového kola ve vybíjené v Mostech u Jablunkova. Po velmi pěkném výkonu děvčata v turnaji zvítězila. Za výbornou hru patří poděkování všem  a za jejich úspěch především Nikol Martynkové z 5. A.

FOTO:

Lyžařský kurz Severka

Bc. Barbora Dragonová, 13. 3. 2023

Letos se konečně po dlouhé pauze mohly děti ze školní družiny zúčastnit lyžařského kurzu na Severce. Poprvé i s novou lyžařskou školou Severka. Všechny děti perfektně zvládly správnou lyžařskou techniku a naučily se jezdit na vleku. Po týdnu stráveném na sněhu se i z těch nejméně zkušených lyžařů stali opravdoví profíci. Poslední den kurzu děti čekaly závody a každý dostal medaili a sladkou odměnu. Pokud nám bude přát příští rok počasí, opět rádi vyrazíme na svah. 

FOTO ZDE

Školní kolo recitační soutěže - 1. stupeň

Mgr. Miroslava Siudová, 16. 2. 2023

 Ve středu 15.2. se konalo školní kolo recitační soutěže na 1. stupni. Bezmála 40 žáků 1. – 5. tříd poměřilo své síly v přednesu básní. Výkony recitátorů hodnotily vyučující 1. stupně. Výsledky jednotlivých kategorií jsou následující:


kategorie 1. tříd:  1. místo – Julie Nieslaniková (1.A), 2. místo – Kateřina Kolouchová (1.B), 3. místo – Sebastian Bojko ( 1. A)  

 kategorie 2. a 3. tříd:  1. místo – Denisa Vavřačová (3. A), 2. místo – Adam Jan Mazůrek ( 3.B), 3. místo – Vendula Sabelová (2.A )    

  kategorie 4. a 5. tříd:  1. místo – Eliška Martynková ( 5. B ), 2. místo – Adéla Heczková ( 4.B),  3. místo – Patrik Franek (5.A)      

Děti na ,, stupních vítězů‘‘ obdržely diplomy i drobné odměny a zároveň postupují do okrskového kola recitační soutěže, která se uskuteční 20. února v Jablunkově. Ostatní recitátoři byli odměněni sladkostmi. Foto ZDE:                          

Všem soutěžícím patří velký dík za příjemný kulturní zážitek.

Školní kolo recitační soutěže - 2. stupeň

Mgr. Simona Solowská, 15. 2. 2023

V úterý 14. února 2023 proběhlo na 2. stupni školní kolo recitační soutěže. Zúčastnilo se ho 19 žáků 6. – 9. ročníku. Výkony recitátorů hodnotily učitelky českého jazyka, v porotě zasedly paní Tesarčíková, paní Popyková a paní Solowská.


Výsledky soutěžního odpoledne jsou následující:

kategorie 6. a 7. tříd: 1. místo – Barbora Kawuloková (7. B), 2. místo – Viktorie Borská (6. B), 3. místo – Marie Foksová (6. B)

kategorie 8. a 9. tříd: 1. místo – Nina Stonavská (8. B), 2. místo – Natálie Rychlíková (9. A), 3. místo – Sabina Rathouská (9. B)


Ocenění žáci obdrželi diplom a věcné odměny, ostatní recitátoři alespoň malou sladkou pozornost. 

Děkujeme všem recitátorům za účast a pěkný kulturní zážitek.

FOTO ZDE

Bílá zima - výtvarná soutěž

Mgr. Miroslava Siudová, 2. 2. 2023

 Bílá zima - takto byla pojmenovaná výtvarná soutěž, která se uskutečnila v naší škole ve středu 25.ledna. Z každé třídy 1. stupně tvořily dvojice dětí obrázek zimy, která se opět převlékla do bílého hávu. O zajímavé nápady malých tvůrců nebyla nouze, proto pak učitelská porota měla velmi těžkou práci s vyhodnocením nejhezčích prací.

Kategorie 1. a 2. tříd  :

1. místo-  Ondra M. a Ondra O. z 2.A  ,2. místo - Katka K. a Terezka S. z 1.B,     3. místo - Ema S. a  Natálka S. z 1.A

                                                                                                                                             

Kategorie 3. - 5. tříd  :

1. místo - Natálka S. a Veronika Š z 5.B , 2. místo - Ema U. a Deniska V. z 3.A , 3. místo - Klárka K. a Melánka G. z 3.B                                                                                                                               

Výhercům gratuluji a všem zúčastněným výtvarníkům děkuji za velmi pěkné zimní obrázky. 

Školní karneval 

Mgr. Lydie Bojková, 2. 2. 2023

 Ve středu 1. 2. 2023 se v naší Masarykově ZŠ Návsí uskutečnil Školní karneval. Už dávno nás nenavštívilo tolik pohádkových i filmových postaviček: princezen, zvířátek, spidermanů, také policistů a agentů FBI a 007, světových fotbalistů, kovbojů, lékařů a jiných masek. V rytmu samby a dalších tanečních písní nastal úžasný rej a dovádění masek, čemuž vévodily dva nádherné dortíky - Jahůdka a Čokoláda. 

Dortíky uváděly masky do tanečního transu a také do různých soutěží. Děti pod vedením zralejších masek soutěžily např. v přenášení kouzelných ořechů na lžících, ve hře na policisty a zloděje, ve skládání řetězů, v balónkových soutěžích, ve hře na molekuly a v dalších soutěžích. Za odměnu děti dostaly bonbónky. 

Letošní karnevalový rej byl velice vydařený a už teď můžeme říci, že se těšíme na karneval příští. Za rok se opět sejdeme. Ahoj!

Foto z karnevalu ZDE:

Po Yettiho stopách

Bc. Barbora Dragonová, 24. 1. 2023

V pátek 20. 1. 2023 řešily děti z 1.A záhadu tajemných stop. Motivací k tomuto dobrodružství nám byla kniha Z. Pospíšilové „Zimní škola v přírodě - Tajemné stopy“.


První indicie napověděla, že by se mohlo jednat o Yettiho. Jak asi vypadá a v čem je jiný? A jestli se také někdy cítí sám? Odpovědi vyjádřily děti vlastní kresbou a poté vznikla výstava výtvarných děl na téma Yetti-Jak ho vidím já. Další kroky naší expedice vedly do galerie v třinecké knihovně, kde jsme mohli vidět výstavu výtvarných prací dětí ze ZUŠ.


Třineckou knihovnu jsme dále využili k prožitkovému čtení knihy D. Rušar „Strakáč a Tioni“.

Tady jsme se s děti zamysleli nad tím, co bychom dělali, kdyby náš kamarád vypadal úplně jinak než ostatní? Autor knihy přivádí děti k poznání, jak důležité je skutečné přátelství a učí je, jak se z nedostatku dá udělat přednost.


Další pátrání po tajemných stopách proběhlo ve škole, při nalezení dopisu od Yettiho. Přiznává, že to on zanechává tajemné stopy a nabádá děti ke statečnosti a odvaze při vypátrání ukrytého pokladu.

Jestli už věříme v existenci Yettiho, či nikoliv je na každém... My jsme si to pátrání pořádně užili


Děkuji rodičům za přípravu občerstvení pro děti a děvčatům - A. Hawlicková, V. Sembolová, E. Sikorová a E. Szkanderová za pomoc při organizaci programu discoshow pro děti.


FOTO 

Jsem laskavec

Bc. Barbora Dragonová, 19. 1. 2023

V rámci Světového dne laskavosti se žáci ze školní družiny společně se svými rodiči opětovně zapojili do projektu „Jsem laskavec“. Přestože jsou děti malé, můžou býti nápomocné a udělat druhým radost, neboť i ten nejmenší projev laskavosti není nikdy zbytečný. Aby si vyzkoušely, jaké to je dělat dobro a rozdávat radost kolem sebe, podpořili dětské oddělení Nemocnice Třinec (Sosna). Darovali knížky, omalovánky, pracovní sešity, puzzle, fixy, karty, výtvarný materiál a mnoho dalšího.


„Chtěli jsme udělat radost dětem, které leží u vás v nemocnici a Ježíšek je nenajde u nich doma,“ vysvětlil Vítek, žák 3. třídy. „Učíme se myslet na druhé, chceme je potěšit a přejeme jim brzké uzdravení,“ doplnil na závěr Samuel.


Laskavost často vnímáme jako vlastnost, která pomáhá druhým. Ve skutečnosti je nejvíce prospěšná nám samotným. Proto buďme vstřícní nejen ke svému okolí, ale také sami k sobě.

Čertí rej

Bc. Barbora Dragonová, 9. 12. 2022

V úterý 6. 12. byl pro děti ze školní družiny připraven čertí rej. V nové hale proběhly různé čertovské soutěže jako pekelná překážková dráha, házení uhlíkem, skok v pytli, přetahování a na památku si děti mohly udělat fotku ve foto koutku. Čertí řádění bylo zakončeno fotbalem a tanečky s čerticí Martičkou.

FOTO

Tajemství kostelní věže

Bc. Barbora Dragonová, 9. 12. 2022

Ve dnech 8. 11. a 9. 11. jsme v rámci družiny navštívili evangelický kostel v Návsí, kde nám paní Martýnková připravila poutavý výklad a provedla nás po kostelíku. Děti se na konci prohlídky dozvěděly i o vzácném pokladu, který byl při rekonstrukci nalezen v kostelní věži.

FOTO

Divadlo Bajka

Bc. Barbora Dragonová, 29. 11. 2022

V pondělí 24. 10. a úterý 25. 10. jsme navštívili loutkové divadlo Bajka v Českém Těšíně. Děti se ponořily do poutavé divadelní hry 20 000 mil pod mořem.


FOTO

Piečoky

Bc. Barbora Dragonová, 29. 11. 2022

V říjnu se v areálu u kostela opět konala družinková akce Piečoky. Děti si moc pochutnaly a strávily venku hezké podzimní odpoledne.

FOTO 

Vybíjená 4.A x 4.B

Mgr. Pavlína Byrtusová, 26.11. 2022

  Dnešní přátelské utkání zpětně děti hodnotily nejen slovně (emotivně), ale i písemně. Hodnocení kapitánky žáků 4.B Adélky přikládám. Snad je z textu zřejmé, že si děti toto utkání užily. :-)

Dnešní zápas ve vybíjené se mi velice líbil, protože jsem hrála docela dobře. Myslela jsem si, že ani jedno kolo nevyhrajeme, ale ukázalo se, že jsme jedno kolo vyhráli, to druhé vyhráli oni a to třetí bylo nerozhodně. Dnes bych se ohodnotila na jedničku. Jsem ráda, že nás pozvali na zápas ve vybíjené, protože nejen já jsem hrála dobře, ale i celá třída. A chci svoje kamarády a kamarádky moc a moc pochválit.

Těšíme se na další utkání. :-)

Poznáváme Beskydy

Mgr. Soňa Sikorová, 19.9. 2022

 V tomto školním roce je naše třída bohatší nejen o 2 nové spolužačky, ale dočasně také o praktikantku Nikol. Je studentkou Pdf OU a budoucí paní učitelkou. V rámci své sedmitýdenní praxe nejen učí, ale připravila pro třídu i zajímavý projekt nazvaný Poznáváme Beskydy. Jeho součástí byla turistická vycházka spojená s plněním úkolů. Cílem putování byla Filipka. Děti si den opravdu užily. Počasí krásně vyšlo a program jim zpestřilo hledání hřibů, ve kterém byli někteří opravdu hodně úspěšní. Byl to prostě  den na jedničku.

Foto:

4.B a pravěk v knihovně

Mgr. Pavlína Byrtusová, 13.9. 2022

Letos se žáci čtvrtého ročníku seznamují s historií v novém předmětu - vlastivědě. Pravěk je velmi zajímavé téma a informace z vlastivědy nám rozšířila i paní knihovnice Halina - tentokrát z jablunkovské knihovny. Seznámili jsme se s knihami o pravěku (Eduard Štorch, ..) i  s ilustracemi Zdeňka Buriana. Do myšlení pravěkých lidí se děti přenesly i plněním úkolů ve skupinkách. Informace i zábava "v jednom". Zakončení bylo sladké - děti si už splnily první společný úkol "dobrých skutků" a odměnu si vybrali v cukrárně. :-)  FOTO 

Fond malých projektů

Společně poznáváme a chráníme přírodní, kulturní a duchovní bohatství našich předků

Ing. Lucie Sikorová, 14. 6. 2022

Naše škola byla oslovena Základní a mateřskou školou Krušetnica z Oravského kraje ke spolupráci v mikroprojektu s názvem „Společně poznáváme a chráníme přírodní, kulturní a duchovní bohatství našich předků“. 

Tento mikroprojekt je zaměřený na poznávání a ochranu přírodního, kulturního a duchovního bohatství dvou krajů, Moravskoslezského a Oravského. Spolupráce obou partnerských škol by měla přispět k vzájemné výměně nápadů a zkušeností se vzděláváním a uplatňováním environmentální výchovy ve vyučování. Oravský a Moravskoslezský kraj jsou krásné oblasti, které se vyjímají rozmanitou faunou a flórou, pestrým kulturním a duchovním bohatstvím a je naší povinností zachovat tyto hodnoty pro další generace a zároveň zvyšovat povědomí o obou krajích prostřednictvím zahraniční spolupráce. Společným cílem je vybudovat vzdělávací a oddychové zóny v areálu základní školy v Krušetnici. Tato spolupráce bude prospěšná pro obě obce, jejím vyústěním budou společně strávené chvíle jak v našem kraji, tak také v kraji oravském.

Do projektu budou zapojeny obě strany. Vypracuje se celková strategie projektu, od společných aktivit, návštěv, on-line přednášek až po vybudování environmentální učebny v ZŠ Krušetnica a závěrečného programu pro naše žáky. Realizací projektu vzniknou následné výstupy: návštěva partnerské školy v Návsí, společné seznámení žáků, výměna zkušeností a aktivity zaměřené na přírodní, kulturní a duchovní dědictví jednotlivých krajů. Dalším výstupem bude vybudování externí environmentální třídy složené z edukačních a oddychových zón u základní školy v Krušetnici, návštěva našich žáků v Krušetnici spojená se vzdělávacími a zábavnými aktivitami (program s přednáškami a besedou ve školní zahradě ZŠ Krušetnica), návštěva Muzea kávy v Krušetnici s ochutnávkou zdravé kávy, turistická prohlídka zajímavostí v obci: vyhlídka s křížovou cestou, poznávací chodník. Vzájemné návštěvy budou spojeny s obědem, občerstvením a pitným režimem. V poslední etapě projektu každý účastník obdrží tašku s upomínkovými předměty s logem Interreg V-A SK-CZ, EU a ŽSK. Každý účastník zároveň získá společně navrhnutou brožuru s informacemi o obou obcích a školách, které si školy vzájemně připraví a zpracují. Z projektu vznikne také další výstup – edukační brožura spojená s pracemi žáků obou partnerských škol.