Naše škola byla oslovena Základní a mateřskou školou Krušetnica z Oravského kraje ke spolupráci v mikroprojektu s názvem „Společně poznáváme a chráníme přírodní, kulturní a duchovní bohatství našich předků“.
Tento mikroprojekt je zaměřený na poznávání a ochranu přírodního, kulturního a duchovního bohatství dvou krajů, Moravskoslezského a Oravského. Spolupráce obou partnerských škol by měla přispět k vzájemné výměně nápadů a zkušeností se vzděláváním a uplatňováním environmentální výchovy ve vyučování. Oravský a Moravskoslezský kraj jsou krásné oblasti, které se vyjímají rozmanitou faunou a flórou, pestrým kulturním a duchovním bohatstvím a je naší povinností zachovat tyto hodnoty pro další generace a zároveň zvyšovat povědomí o obou krajích prostřednictvím zahraniční spolupráce. Společným cílem je vybudovat vzdělávací a oddychové zóny v areálu základní školy v Krušetnici. Tato spolupráce bude prospěšná pro obě obce, jejím vyústěním budou společně strávené chvíle jak v našem kraji, tak také v kraji oravském.
Do projektu budou zapojeny obě strany. Vypracuje se celková strategie projektu, od společných aktivit, návštěv, on-line přednášek až po vybudování environmentální učebny v ZŠ Krušetnica a závěrečného programu pro naše žáky. Realizací projektu vzniknou následné výstupy: návštěva partnerské školy v Návsí, společné seznámení žáků, výměna zkušeností a aktivity zaměřené na přírodní, kulturní a duchovní dědictví jednotlivých krajů. Dalším výstupem bude vybudování externí environmentální třídy složené z edukačních a oddychových zón u základní školy v Krušetnici, návštěva našich žáků v Krušetnici spojená se vzdělávacími a zábavnými aktivitami (program s přednáškami a besedou ve školní zahradě ZŠ Krušetnica), návštěva Muzea kávy v Krušetnici s ochutnávkou zdravé kávy, turistická prohlídka zajímavostí v obci: vyhlídka s křížovou cestou, poznávací chodník. Vzájemné návštěvy budou spojeny s obědem, občerstvením a pitným režimem. V poslední etapě projektu každý účastník obdrží tašku s upomínkovými předměty s logem Interreg V-A SK-CZ, EU a ŽSK. Každý účastník zároveň získá společně navrhnutou brožuru s informacemi o obou obcích a školách, které si školy vzájemně připraví a zpracují. Z projektu vznikne také další výstup – edukační brožura spojená s pracemi žáků obou partnerských škol.